Pojemniki na odpady – zarówno kosze na śmieci stosowane przez osoby indywidualne i firmy, jak i ogólnodostępne kontenery – wyposażone są w kółka transportowe. Ich przemieszczanie się jest nieodzownym element użytkowania. Gabaryty pojemników często są duże, a kształt nieporęczny i tylko dzięki zamocowaniu zestawu kołowego możliwy jest łatwy i szybki transport.
Pojemniki zazwyczaj wyprowadzane są na zewnątrz, aby mogły zostać odebrane przez pracowników firm zajmujących się utrzymaniem czystości i odbiorem odpadów. Dlatego koła do koszy na śmieci muszą być szczególnie odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne – zarówno podczas upalnego lata, ulewnych deszczy, jak i zimowych, minusowych temperatur.
Jakie koła transportowe nadają się do pojemników na śmieci?
Koła transportowe stosowane w produkcji koszy na śmieci muszą być przede wszystkim trwałe i odporne. Są mocno eksploatowane (zazwyczaj na zewnątrz) i narażone na uszkodzenia ze względu na przejazdy po nierównych powierzchniach. Załadowane kontenery są bardzo ciężkie, dlatego kompletując zestawy kołowe, należy pamiętać o odpowiedniej nośności. Istotny jest także niski opór toczenia kół, który ułatwi przesuwanie pojemników.
Wszystkie koła transportowe marki Cascoo wykonywane są z wysokiej jakości odpornych materiałów. Dzięki temu nawet w trudnych warunkach i przy częstym użytkowaniu mogą pracować bezawaryjnie przez długie lata. Ważne jest tylko, aby stosować je zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli chcesz odpowiednio zadbać o swoje zestawy kołowe, zapraszamy do lektury jednego z naszych poprzednich wpisów: Czego nie robić podczas użytkowania koła do wózka.
Kółka gumowe
W produkcji pojemników na odpadki często stosuje się kółka gumowe. Bieżnik, część koła mająca bezpośredni kontakt z podłożem, może być wykonany z gumy standardowej, półelastycznej, elastycznej lub silikonowej. Rodzaje materiału różnią się między sobą właściwościami.
Bieżnik wykonany z pełnej gumy standardowej gwarantuje cichą pracę zestawu oraz duży komfort jazdy. Dodatkowo charakteryzuje się odpornością na rozcieńczone kwasy. Kółka gumowe mogą pracować w szerokim zakresie temperatur od -20°C do +60°C. Zestawy wyposażone w taki bieżnik są wykorzystywane na zewnątrz, bez obawy o awarię wywołaną warunkami atmosferycznymi.
Półelastyczna guma ma podobne właściwości, ale jest w stanie przejąć większe obciążenie niż standardowa. Bieżnik elastyczny charakteryzuje się natomiast jeszcze wyższą sprężystością i niskim oporem toczenia, dzięki czemu praca kół jest bardzo spokojna. Kółka transportowe z gumy elastycznej są dodatkowo odporne na ścieranie. Poleca się je szczególnie na podłoża asfaltowe, płytki, oraz parkiet.
Bieżnik wykonany z gumy silikonowej to szczególny przypadek – komfort jazdy kół można określić jako doskonały, a praca jest ponadprzeciętnie spokojna. Znacznie wyższy jest także zakres temperatury, w jakiej mogą pracować koła z bieżnikiem z gumy silikonowej: od -40°C do + 250°C.
Kółka obrotowe do dużych obciążeń
Koła Cascoo charakteryzują się wyjątkowo wysoką nośnością nawet przy stosunkowo niewielkiej średnicy. Z reguły im większe są koła, tym cięższe obciążenie mogą przyjąć. Przy bardzo dużych obciążeniach często stosowane są łożyska kulkowe, mające dobre właściwości jezdne oraz niski opór rozruchu i toczenia. Wyróżniają się precyzyjną pracą oraz długą żywotnością. Do najbardziej wymagających prac polecane jest łożysko wykonane ze stali nierdzewnej. Kółka obrotowe do dużych obciążeń muszą też mieć dostosowany bieżnik, najczęściej wykonany z półelastycznej gumy.
Koła przemysłowe do pojemników na śmieci Cascoo – przykładowe modele
Serie kół marki Cascoo przeznaczone do pojemników na odpady oznaczone są symbolami P4S4, SBS4 oraz BAF4. Modele P4S4 wyposażone są w polipropylenowe tarcze, bieżnik wykonany z pełnej standardowej gumy oraz łożysko ślizgowe. Maksymalna ładowność kół to aż 205 kg. Wersje kół dostępne są w wielkości od 160 mm do 200 mm. Koła przemysłowe P4S4 mogą pracować w temperaturze od -20°C do +60°C.
Nieco większe modele SBS4 o średnicy od 200 mm do 250 mm, wyposażone w stalowe tarcze i łożyska wałeczkowate mają wyższą nośność. Są w stanie przyjąć obciążenie o wadze od 205 kg aż do 300 kg. Najwyższą ładownością, bo aż od 350 kg do 500 kg charakteryzują się modele BAF4 o średnicy koła 160 mm do 250 mm, wyposażone w aluminiową felgę i podwójne łożysko kulkowe.