Czego nie robić podczas użytkowania koła do wózka

Koła transportowe zanim zostaną oddane do użytku, przechodzą liczne testy i certyfikacje. Dzięki temu klienci mają pewność, że kupują produkty solidne i bezpieczne. Wieloletnie użytkowanie bez zmartwień o ewentualne awarie jest możliwe, należy tylko pamiętać o prawidłowym doborze zestawów kołowych.

Oprócz wyboru komponentów ogromnie ważne jest zgodne z przeznaczeniem użytkowanie. Zbyt duże obciążenie, nadmierna prędkość, czy zły montaż mogą powodować uszkodzenia, a nawet stwarzać niebezpieczne sytuacje. Wachlarz produktów CASCOO Europe GmbH jest tak duży, że najbardziej wymagający użytkownicy znajdą odpowiednie koła do wózka. Kluczowe jest dopasowanie parametrów.

Jak wybrać koła transportowe

Szczególnie ważnym parametrem jest nośność. Odpowiednio skonfigurowane koła obrotowe do dużych obciążeń sprawdzą się nawet przy ekstremalnym załadunku, ale wymaga to wcześniejszego solidnego policzenia maksymalnego obciążenia. Wynik pozwoli dobrać ilość i rodzaj kół w zestawie. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w naszym poprzednim wpisie: Nośność koła do wózka jako najważniejszy parametr.

Zamawiając koła transportowe, należy wziąć pod uwagę rodzaj powierzchni, na jakiej ma pracować urządzenie i na tej podstawie wybrać bieżnik. Głównym parametrem jest materiał, z jakiego jest wykonany np. bieżnik poliuretanowy sprawdza się na asfalcie, płytkach i parkiecie, a poliamidowy jest przystosowany do parkietu i wykładziny podłogowej.

Nie bez znaczenia jest także typ łożyska, rodzaj hamulca lub jego brak oraz średnica koła do wózka. Każdy element pełni specyficzną funkcję i powinien być dostosowany do warunków użytkowania. Najważniejsze, aby używać zestawy zgodnie z ich przeznaczeniem – jest tyle typów kół, że do każdego zadania uda się skompletować coś odpowiedniego.

Jak NIE powinny być eksploatowane koła do wózka

Nawet najlepsze koła transportowe używane w nieodpowiedni sposób nie spełnią swojej funkcji. Po pierwsze, nie powinno się stosować zestawów na nieodpowiednich podłogach – może to doprowadzić do uszkodzenia bieżnika (np. notoryczna jazda po asfalcie kół przeznaczonych na wykładzinę), ale także do ewentualnego zabrudzenia podłoża.

W zestawach często łączy się koła stałe i skrętne – układ ułatwia przemieszczanie urządzenia np. przejazdy w długich, wąskich korytarzach. Niedozwolone jest jednak, aby stałe koła transportowe przesuwane były w poprzek kierunku jazdy. Może to doprowadzić do uszkodzeń, ale także jest po prostu niewygodne i nieefektywne.

Analogiczną sytuacją jest niepoprawne używanie hamulców i blokad. Próba wprawienia w ruch siłą zablokowanych kół jest niedozwolona i niepotrzebna. Hamulce są pomocne podczas załadunku i rozładunku, ale przed uruchomieniem urządzenia należy zwolnić wszelkie blokady.

Wszystkie koła transportowe w swojej specyfikacji mają określony zakres temperatur, w jakich mogą pracować i nie należy go przekraczać. W kategorii produktów do zadań specjalnych można znaleźć koła nadające się zarówno do pracy w chłodniach, jak i w piekarniach. Ważne jest, tylko aby w takie miejsca wybierać odpowiednie rodzaje materiałów np. stal nierdzewną i poliamid z włóknem szklanym lub polipropylen.

Nieprzekraczanie maksymalnego dopuszczalnego obciążenia jest bardzo ważne, ale nie chodzi tylko o ciężar – na kółko do wózka nie może działać niewłaściwe obciążenie uderzeniowe i spadające. Jeżeli chcemy cieszyć się długą żywotnością zestawów kołowych, niedozwolone jest także nadmierne rozpędzanie urządzenia, nieprzewidziane przez producenta.

Odpowiedni montaż kółka do wózków

Dobrze dobrane koła wymagają jeszcze odpowiedniego montażu. Konieczne jest przytwierdzenie elementów na stałe, ale trzeba uważać żeby ich nie uszkodzić. Koła transportowe muszą być zamontowane w taki sposób, aby ich osie obrotu były ustawione pionowo. Trzeba też pamiętać o wyrównaniu osi rolek stałych.

Parametry oraz instrukcja użytkowania dołączona jest do każdego zestawu, jeżeli jednak masz wątpliwości – zarówno na etapie wyboru, jak i już w trakcie montażu – zachęcamy do kontaktu. Zespół KDW dokłada wszelkich starań, aby w klarowny i precyzyjny sposób odpowiadać na pytania użytkowników.

Podziel się tym postem

Czytaj więcej

Shopping Cart
Scroll to Top