Odpowiednio dopasowane zestawy kołowe zapewniają optymalną wydajność oraz bezpieczeństwo podczas użytkowania urządzenia transportowego. Na etapie kompletowania elementów należy wziąć pod uwagę przede wszystkim obciążenie, ale także przewidywane środowisko pracy, dominującą powierzchnię oraz manewrowalność całego zestawu.
Szeroki wybór modeli jest ogromną zaletą dla użytkowników, szczególnie tych, którzy mają specyficzne wymagania. Z drugiej strony im więcej możliwości, tym trudniejsza może okazać się decyzja, zwłaszcza dla osób jeszcze niezaznajomionych z tematem kół transportowych. Dla zainteresowanych przygotowaliśmy małą ściągę, która podpowie na czym trzeba skupić się przed zakupem. Niezależnie jednak od pozyskanej wiedzy na temat kół, w przypadku wątpliwości zawsze warto skontaktować się bezpośrednio z wykwalifikowanym doradcą klienta.
Obciążenie koła do wózka
Przeciążenie wózka transportowego jest jednym z czynników mogących doprowadzić do uszkodzenia zestawu kołowego, a w konsekwencji do sprowokowania niebezpiecznej sytuacji – zarówno dla operatora urządzenia, jak i przewożonego załadunku. Producent określa maksymalną nośność każdego koła do wózka i dopasowanie jej do przewidywanego obciążenia jest kluczowe.
Obliczając obciążenie, należy wziąć pod uwagę zarówno maksymalną masę załadunku, jak i samego urządzenia transportowego np. wózka. W najbardziej ekstremalnych (pod względem ciężaru) warunkach stosowane są koła do dużych obciążeń, których nośność może dochodzić nawet do 1000 kg. Zazwyczaj ich średnice są większe niż w przypadku elementów nienarażonych na kontakt ze znacznym ciężarem.
Wymaganą nośność przypadającą na jedno koło, oblicza się dzieląc obciążenie całkowite (ciężar własny wraz z załadunkiem) przez liczbę kół, pomniejszoną o jeden. Stosuję się tę zasadę m.in. z uwagi na możliwe nierówności podłoża, które mogą spowodować, że ciężar czasowo nie będzie rozłożony stabilnie na całym układzie. Oznacza to, że w zestawie ważny jest nie tylko rodzaj (lub rodzaje) koła, ale także ich ilość.
Zestawy kołowe, a podłoże
Zazwyczaj rodzaj podłoża determinuje wybór materiału, z jakiego wykonany jest bieżnik. To on stanowi główny punkt styku zestawu z podłogą, a tym samym wpływa na płynność jazdy, amortyzację oraz cichość / głośność pracy. Podczas doboru należy także wziąć pod uwagę to, aby zestawy kołowe nie brudziły powierzchni – dotyczy to szczególnie miejsc, gdzie dominuje parkiet, płytki, czy wykładzina.
Kompletując koła transportowe, które mają pracować przede wszystkim na parkiecie, lepiej będzie wybrać bieżnik wykonany z poliuretanu (standardowego lub miękkiego), elastycznej gumy, TPR lub poliamidu. W przypadku wykładziny podłogowej wybór zawęża się do poliamidu. Zawsze warto sprawdzić specyfikację produktu i porównać ją ze środowiskiem pracy kół lub dopytać doradcę o właściwości zestawu przed zakupem.
Kółka transportowe i ich manewrowość
O tym, czy urządzenie transportowe będzie stabilne decyduje rodzaj kół, ale przede wszystkim ich układ. Rolki zazwyczaj składają się z dwóch do sześciu kół, ale najczęściej wybierane są dwa kółka obrotowe i dwa stałe. W zestawach często łączy się ze sobą także koła o różnej wielkości np. kiedy kluczowa jest stabilność w linii prostej, to dobrym (również ze względów ekonomicznych) rozwiązaniem może być układ: dwa kółka stałe z dodatkowymi dwoma kółkami stałymi o większej średnicy. Jeszcze lepszą manewrowość uzyskamy, jeżeli zamiast wyłącznie kół stałych w rolce znajdą się dwa kółka skrętne i większe dwa stałe.
Jak skompletować i wygodnie zamówić zestawy kołowe?
Na naszej stronie internetowej znajdują się setki modeli kół, które można wygodnie sortować m.in. pod względem przeznaczenia, materiału, czy wielkości. Dostępne są zarówno zestawy, jak i same koła, które można zamówić kilkoma kliknięciami. Wiemy, jak czas jest ważny dla naszych klientów, dlatego zamawiając koła do godziny 11:00 (w dzień roboczy), w zdecydowanej większości przypadków wysyłkę realizujemy jeszcze tego samego dnia (wyjątkiem są zamówienia personalizowane).
Jeżeli jednak pojawią się jakiekolwiek wątpliwość dotycząca rodzaju kół, wyboru najlepszego układu, czy typu materiału odpowiedniego dla danego środowiska pracy – warto skontaktować się z doradcą klienta. Nasi konsultanci odpowiadają na pytania i z chęcią pomagają konfigurować idealne zestawy kołowe.