Czym wyróżniają się kółka przemysłowe do dużych obciążeń

Zestawy kołowe przeznaczone do dużych obciążeń muszą odznaczać się solidnym wykonaniem, ponadprzeciętną wytrzymałością oraz stabilnością. Koła przemysłowe służą do transportu ciężkich towarów, stosowane są m.in. w zakładach przemysłowych, branży motoryzacyjnej, systemach AGV oraz inżynierii mechanicznej. W zależności od zapotrzebowania dostępne są różne warianty np. z blokadami kierunkowymi i elementami służącymi do ochrony stóp.

Kółka przemysłowe do dużych obciążeń

Odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne kółka przemysłowe do dużych obciążeń mogą pracować bezawaryjnie przez wiele lat. Ich konstrukcja zapewnia dużą maksymalną nośność dynamiczną, dzięki czemu znajdują szerokie zastosowanie w najbardziej wymagających obszarach przemysłu.

Dostępnych jest wiele rodzajów kół o dużej nośności, różnią się np. średnicą, wymiarami poszczególnych elementów obudowy, typem materiału, jaki został użyty w produkcji oraz ewentualną obecnością dodatkowego wyposażenia w tym blokady obrotu, ochrony na stopy, czy różnego typu hamulców.

Najważniejszą funkcją zestawów kołowych jest obrót (wprawienie w ruch), za co w dużej mierze odpowiada łożysko. Jego zadaniem jest także zapewnienie amortyzacji. Koła przemysłowe mogą mieć różne typy łożysk, ale przy dużych obciążeniach najczęściej stosowane są kulkowe, zmniejszające opory toczenia do minimum.

Koła przemysłowe do dużych obciążeń dostępne są z mocowaniem płytkowym, zapewniającym solidny i pewny montaż. W przypadku najbardziej wymagających aplikacji możliwe jest zastosowanie stałej, spawanej obudowy, której elementy są mocno i trwale połączone. Takie zestawy są odporniejsze na rozciąganie i uderzenia.

Przy ciężkich załadunkach najważniejszym parametrem jest nośność dynamiczna zestawów kołowych, ponieważ to ona określa, jakie obciążenie może przyjąć poruszające się koło. Parametr jest zależny od budulca, specyfikacji poszczególnych elementów zestawu, a także od przewidywanych warunków eksploatacji.

Przykładowe modele – koła przemysłowe

W naszym sklepie internetowym znajdziesz kółka przemysłowe do dużych obciążeń dostępne w wielu wariantach. Jedną z popularnych serii wyposażonych w podwójne łożysko, aluminiową tarczę i poliuretanowy bieżnik jest BAU5. Ładowność kół wynosi od 500 kg do 800 kg, przy średnicy od 125 mm do 200 mm.

Większe obciążenia – aż do 1000 kg – przyjmują serie Z0Z0 oraz I2U5. Dzięki szczególnym właściwościom są wykorzystywane w inżynierii mechanicznej, przemyśle motoryzacyjnym, a także w pociągach holowniczych. Ich dodatkowym atutem jest odporność na kwasy, oleje i tłuszcze oraz niski opór toczenia.

Lekkie koła transportowe do dużych obciążeń

Zazwyczaj im większa średnica koła, tym większe obciążenie zestaw może przyjąć. Nie zawsze i nie wszędzie pasują jednak duże, ciężkie elementy. W takich szczególnych sytuacjach np. w branży budowlanej, motoryzacyjnej, czy podczas organizacji imprez mogą być zastosowane tzw. lekkie koła transportowe o dużej nośności. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji i zastosowaniu materiałów o niskiej gęstości (np. aluminium) zestawy mogą być jednocześnie lekkie i wytrzymałe.

Przykładowe modele – kółka transportowe

W naszej ofercie dostępna jest seria lekkich kół DAU5 wyposażonych w aluminiową tarczę i poliuretanowy bieżnik. Ich maksymalna ładowność mieści się w granicach od 180 kg do 350 kg przy niewielkiej średnicy od 80 mm do 125 mm. Jeszcze większą nośność ma seria V0Z0, bo od 300 kg aż do 700 kg, przy średnicy już od 75 mm do 125 mm. W tym przypadku zarówno tarcza, jak i bieżnik wykonane są z poliamidu, a konstrukcja wzmocniona jest podwójnym łożyskiem kulkowym.

Jak zamówić koła do dużych obciążeń?

Koła do dużych obciążeń można zamówić wygodnie w naszym sklepie internetowym lub poprzez bezpośredni kontakt mailowy i telefoniczny. W razie potrzeby nasi konsultanci chętnie pomogą skomponować odpowiednie zestawy, a także przekażą najważniejsze informacje, jak wygląda cały proces zakupu od złożenia zamówienia do dostawy na wskazany adres.

Podziel się tym postem

Czytaj więcej

Shopping Cart
Scroll to Top