Tworzywo sztuczne jest wodoodporne, lekkie i odporne na korozję oraz działanie substancji chemicznych m.in. kwasów, zasad i olejów. Materiały wykonane z plastiku mają długą żywotność i dużą wytrzymałość mechaniczną. Dzięki tym właściwościom tworzywo na bazie polimeru doskonale sprawdza się jako materiał do produkcji wytrzymałego koła do wózka.
Kiedy stosuje się kółka do wózka z plastikowym korpusem?
Plastikowy korpus jest elementem stosowanym ze względu na dbałość o walory estetyczne. Jednolita obudowa może być dopasowana do wnętrza, dlatego stosuje się ją m.in. produkując kółka do mebli. Takie rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie istotny jest design, ale wygląd to nie jedyna jego wartość. Materiał jest wytrzymały, dzięki czemu zestawy mogą pracować bezawaryjnie przez długi czas.
Ogromną zaletą plastikowych osłon jest też gładka powierzchnia, ułatwiająca czyszczenie. Dzięki temu kółka transportowe z obudową mogą być wykorzystywane w przemyśle medycznym m.in. w szpitalach i placówkach ratowniczych oraz w branży spożywczej np. w kuchniach, magazynach i przy transporcie pożywienia, czyli wszędzie tam, gdzie szczególnie istotne jest zachowanie higieny.
Podsumowując, plastikowy korpus jest estetyczny, łatwo się czyści, a także zapewnia ochronę poszczególnych elementów zestawu. Może stanowić zabezpieczenie dla łożyska, minimalizując niebezpieczeństwo owijania się wokół niego np. różnego rodzaju nici, które mogłyby wpłynąć negatywnie na pracę rolek.
Plastikowe kółka do wózków
Koła transportowe z plastikową obudową to często koła do zadań specjalnych, o sprecyzowanym przeznaczeniu, ale również inne elementy (nie tylko korpus) mogą być wykonane z tworzywa sztucznego. Jest to materiał elastyczny i odporny na wahania temperatur, co w wielu gałęziach przemysłu jest bardzo ważne. Dodatkowo plastikowe koła cechują się niskim oporem toczenia i chichą pracą, co również uznawane jest za dużą zaletę.
Dzięki wyjątkowej stabilności tworzywo sztuczne może przyjąć duże obciążenie, przy jednoczesnej małej wadze samego koła. Plastikowe zestawy mają różne zastosowanie, w zależności od rodzaju. Są popularne w przemyśle, logistyce, a także w branży magazynowej i gospodarowania odpadami. Doskonale sprawdzają się również jako elementy wózków sklepowych, które jak wiemy, są mocno eksploatowane.
Plastikowe koła transportowe – typy mocowań
Plastikowe kółka do wózka mogą być mocowane przy pomocy płytki lub bezpośrednio przez otwór na śrubę. W pierwszym przypadku do osi koła przykręcana jest płytka z otworami. Dzięki niej montaż nawet niewielkich rozmiarów rolek jest stosunkowo łatwy. Alternatywą do płytki jest mocowanie za pomocą wspomnianego otworu na śrubę.
Koła transportowe marki CASCOO z plastikową obudową
Najpopularniejsze koła do wózka z plastikową obudową należą do serii: CARA i EVA. Poszczególne modele mają specyficzne zastosowanie, uzależnione od poszczególnych parametrów technicznych. Koła typu CARA mają propylenową tarczę i bieżnik wykonany z termoplastycznej gumy. Dostępne są warianty z łożyskiem ślizgowym lub kulkowym, przeznaczonym do dużych obciążeń.
Koła transportowe CARA z plastikową obudową mogą pracować w zakresie temperatur od -20°C do +60°C. Ich maksymalne obciążenie to 110 kg, przy średnicy od 75 mm do 125 mm. Dostępne są również w wersji ze stali nierdzewnej lub ESD (o kołach elektroprzewodzących można przeczytać więcej w jednym z naszych ostatnich wpisów: Koła przemysłowe ESD). Dzięki swoim właściwościom koła CARA są bardzo popularne w produkcji sprzętu medycznego oraz elementów wyposażenia kuchni (również przemysłowych).
Modele produkowane w ramach serii EVA maja tarcze wykonane z poliamidu, bieżnik z termoplastycznego poliuretanu i łożyska kulkowe. Ich maksymalne obciążenie to 110 kg przy średnicy 125 mm. Są odporne na działanie temperatury w zakresie od -20°C do +60°C. Koła typu EVA, dzięki wysokiej jakości wykonania i dbałości o każdy detal, zostały nagrodzone w konkursie Red Dot Award 2021. W swojej kategorii seria wyróżnia się łatwym hamowaniem za pomocą dwóch pedałów, które można blokować/odblokować stopą.