Jak właściwie używać koła przemysłowe

Koła przemysłowe to wymienne elementy stosowane m.in. w wózkach transportowych i platformowych, kontenerach rolkowych, ale także drabinach oraz podestach. Specjalistyczne koła wykorzystuje się w najbardziej wymagających branżach, takich jak produkcja sprzętu medycznego. Każdy zestaw powinien być używany zgodnie z przeznaczeniem, dzięki czemu będzie służył długie lata praktycznie bez śladów użytkowania. 

Co zrobić, aby koła do wózków miały długą żywotność? Czego nie robić, aby nie uszkodzić żadnego z elementów zestawu? Opisaliśmy kilka przykładów, które pomogą obecnym i przyszłym użytkownikom cieszyć się bezawaryjnym sprzętem. Zapraszamy do lektury!

Dopasowanie odpowiednich kół

Pozornie koła przemysłowe mogą wydawać się elementem mniej ważnym niż system transportowy (np. wózek). W rzeczywistości to właśnie na nich spoczywa ciężar i odpowiedzialność za wprawienie w ruch nierzadko bardzo ciężkich obiektów. Są niezawodne i trwałe – pod warunkiem odpowiedniego dopasowania. 

Podstawowe parametry to substancja z jakiej wykonany jest bieżnik, wielkość średnicy, rodzaj łożyska oraz nośność. Wszystko dopasowuje się do indywidualnych potrzeb użytkowników. Zestawy kołowe dobierane są na podstawie maksymalnej ładowności, podłoża po jakim będzie przemieszczał się wózek, temperatury oraz warunków panujących w miejscu przeznaczenia. Ważne jest także to, gdzie koła będą przechowywane i jak intensywnie będą eksploatowane. 

Korzystanie zgodnie z przeznaczeniem

Podobnie jak w przypadku wszystkich urządzeń i komponentów, również zamawiając koła przemysłowe, należy zapoznać się z instrukcją użytkowania dodaną przez producenta. Korzystanie zgodnie z przeznaczeniem rozpoczyna się w momencie instalacji elementów – ważne jest, aby została wykonana zgodnie z instruktażem. Koła muszą być trwale zamocowane do urządzenia lub systemu transportowego, w ściśle określonych punktach.

Zestawy kół przemysłowych mają wyznaczoną dopuszczalną temperaturę, w jakiej mogą pracować. Dotyczy to także pozostałych warunków atmosferycznych – przekroczenie norm może skrócić żywotność kół, a nawet uszkodzić produkt. Dlatego tak ważny jest etap dopasowania zestawów do własnych potrzeb. Z uwagi na to, jak wiele decyzji należy podjąć na początku, oferujemy bezpłatne konsultacje przed złożeniem zamówienia. Nasi specjaliści podpowiadają jakie koła do wózków zamówić i na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę. 

Ważne jest przestrzeganie maksymalnego obciążenia. Marka Cascoo wyróżnia się na rynku produkcją kół o dużej nośności, dlatego nie ma problemu, aby wybrać zestaw przejmujący obciążenie nawet do 1000 kg – przy stosunkowo niedużej średnicy i konstrukcji umożliwiającej zwinny transport.

Najczęściej popełniane błędy 

Wśród najczęściej powtarzających się błędów w użytkowaniu możemy wymienić m.in. używanie kół transportowych na nieodpowiednich podłożach. Trzeba pamiętać, że bieżnik przeznaczony do parkietu wykonany jest z innej substancji niż ten do asfaltu. Istnieją rozwiązania do zastosowania mieszanego, na różnych przestrzeniach i w różnym środowisku (wewnątrz obiektów i na zewnątrz). Jest to szczególne ważne np. w logistyce, gdzie często wózki załadowywane są na w magazynie, a rozpakowywane na zewnątrz. W takich przypadkach sprawdza się bieżnik wykonany z poliuretanu (pośredniej formy plastiku i gumy).

Popełnianym przez użytkowników błędem jest także poruszanie na siłę wózka, kiedy koła są zablokowane. Ich zadaniem jest umożliwienie stosunkowo lekkiego przemieszczania produktów i w taki sposób należy je stosować. Błędem jest również, jeżeli stałe kółka przesuwają się w poprzek jazdy – to utrudnia transport, a także może prowadzić do uszkodzeń.

Koła przemysłowe są bardzo wytrzymałe i przy odpowiednim dobrze i użytkowaniu służą bezawaryjnie długie lata. Dla komfortu klientów umożliwiamy samodzielne zweryfikowanie produktów i ewentualny 14-dniowy zwrot (od momentu zakupu). W razie wątpliwości, jakie parametry wybrać, zachęcamy do kontaktu telefonicznego, mailowego lub przez formularz kontaktowy.

Podziel się tym postem

Czytaj więcej

Shopping Cart
Scroll to Top