Koła transportowe – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Koła transportowe wykorzystywane są w zakładach o różnych profilach działalności np. mechanicznych, spożywczych czy medycznych. Dlatego na rynku dostępnych jest wiele typów kół odpowiadających specyficznym wymaganiom. Wszystkie łączy funkcja – jak wskazuje sama nazwa – służą do transportu, ale przy wyborze optymalnych komponentów kluczowe są dopuszczalne obciążenie, zwinność i odporność materiału, z jakiego kółka do wózka transportowego są wykonane.

Zastosowanie

Najważniejsze zadanie, do jakiego wykorzystywane są koła transportowe to ułatwienie przemieszczania (napędzania) maszyn, urządzeń lub innych przedmiotów np. mebli. Nawet ciężkie, wielkogabarytowe obiekty można przesuwać w stosunkowo łatwy i lekki sposób, jeżeli tylko koła są odpowiednio dobrane. To gdzie, w jaki sposób i z jaką intensywnością będą wykorzystywane, determinuje wybór ich typu.

Istotą jest to, co ma być transportowane – jakiej wielkość i wagi. Niemniej ważny jest rodzaj nawierzchni i środowisko pracy. Kółka przemysłowe poruszające się wewnątrz hali nie muszą być tak odporne na warunki atmosferyczne, jak te stosowane na zewnątrz. Często znaczenie mają także dodatkowe wymagania, np. w teatrze wykorzystuje się koła z antyrefleksyjną powłoką, od której nie odbija się światło https://kolkadowozkow.pl/cascoo-nowe-kola/

W pewnym zakresie koła do wózków są uniwersalne, ale przed zamówieniem konieczne jest ustalenie ich zastosowania. Da to gwarancję bezawaryjnego wieloletniego użytkowania sprzętu. Właściwy dobór zestawu poprawia komfort eksploatatorów np. zamówienie kół wyposażonych w hamulce, może okazać się bardziej funkcjonalne.

Kluczowe parametry

Po rozeznaniu potrzeb kolejnym etapem jest konfiguracja zestawów kołowych. Trzeba podjąć decyzję, jakie będzie rozmieszczenie – standardowo stosuje się tej samej wysokości dwa koła skrętne i dwa stałe. Możliwe są także inne układy np., cztery skrętne lub cztery koła stałe i dwa skrętne. Każda z konfiguracji charakteryzuje się innymi właściwościami – najlepszą opcją do manewrowanie są cztery koła skrętne. Dwa stałe i dwa hamowane to najczęściej wybierane zestawienie przez naszych klientów.

Średnica

Im bardziej nierówna jest powierzchnia, po której mają poruszać się koła transportowe, tym większa powinna być ich średnica. Często wielkość determinuje także maksymalne obciążenie – im większa średnica, tym większa nośność. W przypadku produktów marki Cascoo (lidera w zakresie maksymalnych obciążeń) można zamówić wyjątkowe modele o stosunkowo małej średnicy i wysokiej nośności.

W naszym sklepie internetowym dostępne są średnice o wielkości od 50 mm (m.in. zwinne kółka meblowe) do 250 mm (m.in. kółka przemysłowe do dużych obciążeń).

Rodzaj bieżnika

Wybierając materiał, z jakiego wykonany jest bieżnik trzeba wziąć pod uwagę jego wytrzymałość oraz przyczepność do podłoża. Najpopularniejsze substancje to: polipropylen, poliamid, poliuretan oraz guma. Przykładowo do poruszania się po asfalcie nadaje się poliuretan, elastyczna guma i miękki poliuretan, a na wykładzinę podłogową lepszy będzie poliamid.

Wszystkie omówione rodzaje bieżników można wybierać  za pomocą filtrów zawężających wybór kół na stronie.

Rodzaj łożyska

Łożysko umożliwia wprawienie wózka w ruch oraz ogranicza tarcie podczas transportu. Wyróżnia się łożyska kulkowe, kulkowe podwójne, ślizgowe i wałeczkowe. Każdy z rodzajów dostępny jest w wersji standardowej oraz nierdzewnej, odpornej na korozję i działanie kwasów. Najpopularniejsze są łożyska kulkowe – bardziej wytrzymałe, nie nagrzewają się nawet podczas intensywnego użytkowania, a dodatkowo zmniejszają opór.

Ładowność

Obliczenie nośności kółka do wózka transportowego wymaga podzielenia ciężaru ładunku i samego wózka przez trzy (w przypadku ram z czterema kołami). Dzięki temu, jeżeli wystąpi nierówność to ciężar rozłoży się na koła stykające się z podłożem. Oferujemy koła o maksymalnym obciążeniu od 30 kg aż do 1000 kg.

Bezpłatne konsultacje

Jeżeli nie masz pewności, jakie koła będą dla Ciebie odpowiednie, przed zakupem zapraszamy na bezpłatne konsultacje. Nasi specjaliści pomogą wybrać odpowiednie zestawy kół i udzielą wskazówek dotyczących ich użytkowania. Naszym celem jest zapewnienie wdrożenia właściwego rozwiązania dla indywidualnych potrzeb klientów.

Podziel się tym postem

Czytaj więcej

Shopping Cart
Scroll to Top