Kółka do wózków, a bezpieczeństwo

Kółka do wózków muszą być nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim bezpieczne. Produkty niemieckiej marki Cascoo Europe GmbH tworzone są z najwyższej jakości materiałów przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Przechodzą szereg testów potwierdzonych certyfikatami i spełniają normy europejskie – wszystko po to, aby każdy egzemplarz był pewny i skuteczny.

Jakość produktu jest bardzo ważna, ale niemniej istotny jest dobór zestawu do warunków codziennej pracy. Analiza takich parametrów jak obciążenie, temperatura czy warunki atmosferyczne pozwala zdecydować jaki rodzaj koła do wózka będzie niezawodny przez długie lata i bezpieczny dla użytkowników.

Elektroprzewodzące koła do wózka

Wyjątkowa pod względem bezpieczeństwa jest praca w pomieszczeniach lub strefach, w których stwierdzono ryzyko wybuchu. Sprzęt, urządzenia oraz przedmioty przechowywane i wykorzystywane w tego typu miejscach – również koła do wózków – muszą spełniać warunki określone w odpowiednich rozporządzeniach.

Oferowane w naszym sklepie elektroprzewodzące koła do wózków przemysłowych chronią użytkowników przed ładunkami elektrostatycznymi dzięki odpowiedniej rezystancji. Bieżnik wykonany jest z gumy lub gumy termoplastycznej (w zależności od potrzeb), natomiast tarcze powstają z blachy lub polipropylenu elektroprzewodzącego. Są to nie tylko bezpieczne materiały, ale także szczególnie wytrzymałe.

Wysokiej jakości elektroprzewodzące koła stosowane są m.in. w zakładach związanych z produkcją sprzętu szpitalnego i farmaceutycznego, ale także w motoryzacji, produkcji i magazynowaniu elektroniki oraz w strefach oznaczonych jako zagrożone wybuchem.

Kółka do wózków ze stali nierdzewnej

Kolejnym szczególnym przypadkiem są miejsca, gdzie koła transportowe mogą mieć kontakt ze szkodliwymi substancjami. Wówczas stosuje się łożyska (element podtrzymujący, umożliwiający ruch) oraz widelce (uchwyt koła) wykonane ze stali nierdzewnej, niepoddającej się korozji. Stal jest odporna na skrajne temperatury (od -40 °C do +80 °C), a nawet wytrzymuje kontakt z ogniem. Takie koła mogą być bezpiecznie stosowane w bardzo wymagających branżach spożywczych – wędliniarskiej i mięsnej, a także przy produkcji różnego rodzaju sprzętu specjalistycznego.

Za najbardziej odporne koła przemysłowe do dużych obciążeń uważa się te, które są wykonane ze stali nierdzewnej oraz poliamidu, poliuretanu lub dobrej jakości gumy. Korzystanie z nich jest możliwe nawet w trudnych, wymagających warunkach. Mają ponadprzeciętną odporność mechaniczną i są niezawodne przez wiele lat użytkowania.

Koła przemysłowe do zadań specjalnych

Branżą wymagającą szczególnej ostrożności jest piekarnictwo – ze względu na wyjątkowo wysokie temperatury. Koła do wózka, które można bezpiecznie stosować nawet w +180 °C wykonane są z poliamidu z domieszką włókna szklanego. Taka mieszanka jest odporna na chemiczne substancje, a także charakteryzuje się dużą wytrzymałością na działanie ognia. Koła zachowują wysoką sztywność nawet w skrajnych warunkach, a użytkownicy nie muszą obawiać się ich stopienia.

Koła do wózków przemysłowych – bezpieczna eksploatacja

Koła do wózków przemysłowych, jeżeli tylko są odpowiednio dobrane i wykorzystywane zgodnie z instrukcją, są bezpieczne i niezawodne. Należy zadbać, aby poruszały się po odpowiedniej nawierzchni, a także, żeby obciążenie nie przekraczało dopuszczalnych parametrów. Pozwoli to zapobiec ewentualnym awariom i tym samym zapewni bezpieczeństwo osobom obsługującym wózek oraz przebywającym w pobliżu. Równie ważne jest mocowanie, które może być nieruchome lub skrętne – trzeba pamiętać, że skrętne koła są bardziej elastyczne, ale jednocześnie mniej stabilne.

Choć często wydaje się, że koła do wózków to mało znaczące elementy, to w rzeczywistości mogą okazać się kluczowe dla bezpiecznej eksploatacji wózków lub transportu mebli i ciężkiego sprzętu. Każdy najmniejszy element – od widelca, po łożysko – ma znaczenie. Właśnie dlatego zachęcamy do korzystania z dobrej jakości, markowych i przede wszystkim bezpiecznych komponentów.

Podziel się tym postem

Czytaj więcej

Shopping Cart
Scroll to Top