Koła transportowe vs nawierzchnia

Jednym z kluczowych determinantów wyboru rodzaju zestawów kołowych jest nawierzchnia, po jakiej mają się poruszać. Rodzaj podłoża i ewentualne przeszkody bezpośrednio wpływają na eksploatację koła, szczególnie na bieżnik (jego powierzchnia bezpośrednio styka się z podłożem). Rodzaj nawierzchni ma znaczenie dla użytkowników wybierających kółka transportowe, ale także np. kółka meblowe, które mają umożliwić przestawianie nierzadko ciężkich, wielkogabarytowych elementów wyposażenia. Wybór materiału wpływa na komfort pracy oraz bezpieczeństwo transportowanych elementów.

Kółka gumowe

Największą elastycznością charakteryzują się kółka gumowe, ponieważ są najmiększe. Doskonale sprawdzają się do jazdy po asfalcie, płytkach i parkiecie – są więc dosyć uniwersalne. Nie brudzą nawierzchni, dlatego wykorzystuje się je wewnątrz obiektów usługowych np. centrach handlowych, halach sportowych, ale także w szpitalach.

Kółka gumowe są przystosowane także do trudniejszego podłoża, na którym mogą pojawiać się przeszkody np. nierówności lub drobne kamyki. Mają dobrą przyczepność, co zwiększa komfort użytkowania podczas jazdy nawet na nierównej nawierzchni. W zależności od indywidualnych potrzeb bieżnik może być wykonany z gumy elektroprzewodzącej. W podstawowej wersji dostępne są trzy kolory tworzywa: czarny, niebieski i szary.

W ofercie producenta Cascoo Europe GmbH można znaleźć standardową gumę (cicha, gwarantująca wysoki komfort jazdy) gumą termoplastyczną (szczególnie wysoka elastyczność) oraz gumę syntetyczną. Koła wykonane z gumy syntetycznej mają niskie opory toczenia i powodują, że jazda jest bardzo spokojna.

Koła do wózków poliuretanowe

Kółka do wózka transportowego wykonane z poliuretanu są odpowiednie do przemieszczania się po asfalcie, płytkach oraz parkiecie. Jest to najpopularniejszy rodzaj, ponieważ sprawdza się na powierzchniach mieszanych – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów. Z jednej strony nie generuje zabrudzeń i nie uszkadza nawet delikatnych podłóg, z drugiej amortyzuje drgania na bardziej wymagającym podłożu.

Poliuretanowe kółka do wózków stosowana są przede wszystkim w transporcie. Firmy logistyczne wykorzystują je do przewożenia produktów i materiałów, gdzie konieczna jest możliwość przemieszczania wózka zarówno wewnątrz obiektu (np. centrum handlowego, czy hali magazynowej), jak i na zewnątrz podczas załadunku i rozładunku.

Kółka transportowe poliamidowe

Bieżnik wykonany z poliamidu sprawdza się m.in. na parkiecie i wykładzinie podłogowej. Tak wyposażone kółka transportowe wykorzystywane są głównie wewnątrz hal magazynowych. Nie sprawdzają się w miejscach użyteczności publicznej, ponieważ są stosunkowo głośne (nie mają właściwości dźwiękoszczelnych).

Zaletami poliamidu są niska cena i dobra nośność. Materiał dostępny jest w wersji podstawowej, ale także z dodatkiem włókna szklanego. Koła transportowe z domieszką włókna są twardsze, bardziej odporne na działania substancji chemicznych, a także bardziej wytrzymałe, elastyczne i sztywne. Poliamid z włóknem szklanym stosowany jest m.in. w piekarnictwie, ponieważ to tworzywo odporne na bardzo wysokie temperatury, nawet do +180 °C.

Średnica koła do wózków

Rodzaj nawierzchni determinuje materiał, z jakiego wykonany jest bieżnik, ale także wielkość średnicy. Im większe kółko obrotowe, tym bardziej jest przystosowane do nierównych, chropowatych powierzchni. Z tego powodu do zastosowania zewnętrznego lepiej wybrać większe średnice. Koła marki Cascoo dostępne są w wersjach od 50 mm do 250 mm.

Cechą charakterystyczną oferowanych przez nas produktów jest wysoka nośność dla danej średnicy koła. Dzięki temu zestawy odpowiadają potrzebom nawet najbardziej wymagających użytkowników. Ze względu na zwrotność możliwe jest mieszanie w zestawach różnych średnic np. cztery koła stałe, w tym dwa o większej średnicy. Taki układ daje dobrą stabilność w linii prostej. Często ta opcja jest traktowana jako tańsza alternatywa. Popularne jest stosowanie czterech kół, w tym dwóch skrętnych i dwóch stałych o większej średnicy. Taka rolka jest nie tylko stabilna w linii prostej, ale także bardzo łatwa w manewrowaniu.

Zainteresował Cię temat doboru odpowiednich kół? Zachęcamy do zapoznania się z poprzednim wpisem: Koła transportowe – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć.

Podziel się tym postem

Czytaj więcej

Shopping Cart
Scroll to Top