Kółka obrotowe do mebli

Kółka meblowe to specyficzny rodzaj kół stosowany w różnych gałęziach przemysłu. Parametry poszczególnych zestawów różnią się w zależności od przeznaczenia – inne elementy będą potrzebne w przypadku biurowej szafy, a inne do wyposażenia teatralnej sceny. Na co zwrócić uwagę? Jaki wybór dają nam dzisiaj producenci? Czym na tle innych wyróżniają się produkty marki Cascoo Europe GmbH? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Jak dobrać odpowiednie kółka do mebli?

Koła przemysłowe różnią się pomiędzy sobą wielkością, nośnością, materiałem z jakiego są wykonane, a także dodatkowymi elementami (np. kółka obrotowe z hamulcem lub bez). W przypadku branży meblowej nie bez znaczenia są podstawowe kwestie techniczne, szczególnie maksymalne dopuszczalne obciążenie. Trzeba pamiętać, że do obliczeń bierzemy pod uwagę zarówno ciężar mebla, jak i jego zawartości.

Nośność na jedno koło oblicza się poprzez sumę ciężaru własnego elementu (mebla, wózka, platformy itd.) i jego maksymalnego załadunku. Wynik dzielimy przez liczbę kół w zestawie, pomniejszoną o jeden. Przykładowo, jeżeli zestaw składa się z czterech kół, to sumę ciężaru dzielimy przez trzy. Jest to konieczne m.in. ze względu na ewentualne nierówne podłoże, które może uniemożliwić równomierne rozłożenie ciężaru na wszystkie koła transportowe.

Na parametr nośności ma wpływ wielkość i materiał zastosowany w produkcji. Cechą wyróżniającą markę Cascoo Europe GmbH jest stosunkowo duże obciążenie dla danej wielkości koła. Oznacza to, że nawet małe elementy (których zastosowanie może być konieczne np. ze względów estetycznych) mogą wytrzymywać duży ciężar.

Kółka meblowe wykorzystuje się w różnych przestrzeniach usługowych lub użyteczności publicznej. Dlatego tak istotne jest, aby rodzaj bieżnika został dobrany odpowiednio do typu podłoża. Wykluczy to niepożądane sytuacje np. zarysowanie parkietu. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w jednym z naszych poprzednich wpisów: Koła transportowe vs nawierzchnia.

Z tego samego powodu, w przypadku branży meblarskiej znaczenie mają nie tylko podstawowe parametry jak nośność, ale także wszystko, co jest związane z estetyką. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, w naszym sklepie możliwe jest zamówienie kół o dowolnym kolorze bieżnika oraz z dodatkowym oznakowaniem np. w formie logo na widelcu.

Kółka transportowe z powłoką antyrefleksyjną

Szczególnym rodzajem są kółka gumowe (lub poliuretanowe) z powłoką antyrefleksyjną, czyli przeciwodblaskową. Przykładem takiego rozwiązania są nasze modele serii CASCOO Black Line Castors, które zawsze (niezależnie od materiału) są w estetycznej czarnej wersji. Zamawiają je przedstawiciele miejsc, w których nie może odbijać się żadne światło. Stosuje się je np. jako elementy wyposażenia wykorzystywanego na deskach teatru.

Branże, w których wykorzystuje się kółka meblowe

Specyficzne kółka meblowe stosowane są w różnych branżach, najczęściej jest to oczywiście meblarstwo. Wykorzystywane są jako elementy wyposażenia (szaf, biurek, łóżek itd.), które niezależnie od swojej wagi powinny być łatwo przesuwalne. Kolejną gałęzią przemysłu jest hotelarstwo, gdzie zestawy uzupełniają meble, ale także wszelkiego rodzaju wózki np. do wewnętrznego transportu posiłków lub zestawy do sprzątania. Zarówno w meblarstwie, jak i hotelarstwie często przydają się wygodne dla użytkowników kółka obrotowe z hamulcem, które można bezpiecznie pozostawić na płaskiej powierzchni, nie obawiając się o niekontrolowane poruszanie się elementów.

Mniej oczywiste specjalizacje, w których wykorzystuje się kółka meblowe to produkcja sprzętu medycznego i gastronomia (często elementy wykonane są z niezwykle odpornej stali nierdzewnej), a także jako elementy produkcji wszelkiego rodzaju stojaków. To jakie parametry powinny być dobrane, zależy od warunków pracy kół oraz potrzeb użytkowników.

Niezmiernie ważne jest także, w jakim otoczeniu będą wykorzystywane zestawy. Zupełnie inne koła będą odpowiednie do mebli magazynowych, a inne jako elementy wyposażenia w filharmonii. Jeżeli szukasz dla siebie najlepszego rozwiązania, przy zachowaniu atrakcyjnej ceny, zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści omówią z tobą szczegółowo wszystkie wspomniane parametry i pozwolą wybrać najlepszą i najkorzystniejszą opcję.

Podziel się tym postem

Czytaj więcej

Shopping Cart
Scroll to Top