Nośność koła do wózka jako najważniejszy parametr

Kółka do wózków w zależności od przeznaczenia charakteryzują się różną specyfikacją, dlatego wybór najodpowiedniejszego zestawu nie zawsze jest oczywisty. Dobierając parametry każdego z elementów, należy wziąć pod uwagę funkcjonalność, komfort użytkowników, względy estetyczne, a także – przede wszystkim – bezpieczeństwo.

Jako najważniejszy parametr kółka do wózka najczęściej wymienia się dopuszczalne obciążenie. Wpływa ono bezpośrednio na bezpieczeństwo użytkowników oraz transportowanego ładunku. Czym dokładnie jest nośność? Jak ją obliczyć? Z jakimi jeszcze pojęciami warto się zapoznać, przed zamówieniem kół? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w niniejszym tekście.

Podstawowe parametry koła do wózka

Na samym początku musimy zwrócić uwagę, że choć nośność kółka do wózków transportowych jest bardzo ważna, nie stanowi jedynego istotnego parametru. Innymi wskaźnikami są m.in. wielkość, materiał z jakiego zostały wykonane poszczególne elementy koła oraz typ łożyska. Szczególnie ważny jest także rodzaj bieżnika, czyli części mającej bezpośredni kontakt z podłożem. Więcej informacji na ten temat znajduje się w naszym poprzednim wpisie:

 >>> Podstawowe rodzaje bieżników

Ze specyfikacją każdego kółka do wózka można zapoznać się na stronach produktowych w naszym sklepie internetowym. Przed wyborem konieczne jest sprecyzowanie jakie są oczekiwania wobec zestawu i w jakich warunkach koła będą pracować. Można to zrobić samodzielnie lub decydując się na rozmowę z jednym z naszych konsultantów.

Maksymalne obciążenie kółka do wózka

Informacja na temat maksymalnego obciążenia kółka do wózków transportowych podana jest przy każdym produkcie. Najczęściej jest ona uzależniona od wielkości koła oraz od zastosowanych podczas produkcji materiałów. Produkty marki Cascoo Europe GmbH charakteryzują się wysoką nośnością dla danej średnicy koła, szczególnie kółka przemysłowe do dużych obciążeń oraz koła obrotowe do dużych obciążeń.

Nośność kół i zestawów kołowych

Do obliczenia całkowitego obciążenia potrzebujemy informacji na temat przewidywanego maksymalnego ciężaru załadunku, ale także ciężaru wózka lub ramy, czyli ciężaru własnego urządzenia transportowego. Obie wartości należy do siebie dodać. Aby obliczyć nośność na koło, sumę musimy podzielić przez liczbę kół pomniejszoną o jeden. Jeżeli w zestawie mamy cztery koła, to całkowite obciążenie dzielimy przez trzy.

Jednym z powodów, dla którego wartość dzielimy przez pomniejszoną ilość kół, jest nierówne podłoże. Kółka transportowe poruszają się po różnej nawierzchni i nie zawsze obciążenie będzie rozmieszczone równomiernie. Dlatego nośność każdego z kół musi być odpowiednio wyższa.

Reasumując, w pierwszej kolejności należy obliczyć maksymalne potencjalne obciążenie, czyli dodać całkowity ciężar wózka i towaru. Dopiero wówczas można dobrać odpowiedni zestaw kołowy – ich rodzaj oraz liczbę. Maksymalne potencjalne obciążenie dzielimy na liczbę kół w zestawie, pomniejszoną o jeden.

W szczególnie trudnych warunkach pracy kół konieczne będzie jeszcze przemnożenie wyniku przez dodatkowy wymiar – współczynnik bezpieczeństwa. Nośność wyznaczana jest w warunkach ustandaryzowanych, dlatego im bardziej warunki eksploatacji będą odbiegać od tych laboratoryjnych, tym większy będzie współczynnik bezpieczeństwa.

Obciążenie uderzeniowe

Istotnym parametrem jest także obciążenie uderzeniowe. Koła transportowe podczas jazdy po wyboistej nawierzchni mogą być poddawane wstrząsom i uderzeniom wykraczającym ponad normę, co prowadzi do ryzyka uszkodzeń. Jeżeli nie można wykluczyć nadmiernych wstrząsów, konieczne będzie założenie wyższego obciążenia. W takim przypadku lepiej sprawdzą się kółka transportowe z elastycznym bieżnikiem i większą średnicą.

Co wpływa na nośność koła do wózka?

Jednym z kluczowych czynników wpływających na nośność jest odpowiedni układ rolek. Za najbardziej wytrzymałe pod względem obciążenia uznawane są zestawy czterech kół skrętnych i dwóch stałych. Stosunkowo dobrze radzą sobie także zestawy czterech kół skrętnych o tej samej wielkości całkowitej.

Parametrem powiązanym z nośnością jest także materiał. Dla przykładu półelastyczna guma znosi większe obciążenie niż guma standardowa. Dodatkowo kółka przemysłowe do średnich obciążeń wyposażone są zazwyczaj w łożyska kulkowe, mające bardzo dobre właściwości jezdne oraz niski opór toczenia.

W razie wątpliwości, jaki zestaw kołowy sprawdzi się najlepiej, zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami.

Podziel się tym postem

Czytaj więcej

Shopping Cart
Scroll to Top