Koła transportowe: mobilność i łatwość manewrowania

Zadaniem zestawów kołowych jest ułatwienie przemieszczania różnego rodzaju towarów i urządzeń. Dobierając odpowiednie koła transportowe, należy brać pod uwagę ciężar przewożonych obiektów, ich kształt, ale także rodzaj podłoża, środowisko, a nawet układ pomieszczeń, w których koła mają pracować. Precyzyjne określenie swoich potrzeb umożliwi dopasowanie zestawu maksymalnie ułatwiającego pracę w danych warunkach – stałych lub zmiennych.

Zwinne koła transportowe

To, jak poruszają się koła transportowe, zależne jest m.in. od ich średnicy oraz materiału, z jakiego został wykonany bieżnik. Zazwyczaj im większe koła, tym większe obciążanie maksymalne. Informacje o tym, jak obliczyć dopuszczalną ładowność znajdziesz w jednym z naszych ostatnich wpisów: Nośność koła do wózka jako najważniejszy parametr

Węższe i mniejsze koła sprawiają, że wózek jest bardziej zwrotny. Dlatego jedną z największych zalet kół marki CASCOO jest stosunkowo wysoka nośność nawet w przypadku mniejszych średnic koła.

Na zwinność kół wpływa także rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest część bezpośrednio przylegająca do podłoża, czyli bieżnik. Koła gumowe przystosowane są do trudniejszego podłoża, na którym mogą pojawić się różnego rodzaju nierówności. W przypadku powierzchni mieszanych dobrym rozwiązaniem może być bieżnik poliuretanowy.

Układ rolek vs manewrowość koła do wózka

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na łatwość manewrowania koła do wózków jest układ rolek, czyli rozmieszczenie zestawów kołowych. Konfiguracja elementów bezpośrednio wpływa na zwrotność i sposób przemieszczania się wózków, urządzeń, czy kontenerów. Najpopularniejsze układy to trzy, cztery lub sześć kół.

Zestaw: trzy koła transportowe

Układ, który umożliwia łatwe przemieszczanie się we wszystkich kierunkach to trzy koła transportowe skrętne o tej samej wielkości całkowitej. W związku z tym, że taki zestaw charakteryzuje się również małą ładownością, jest odpowiedni dla niewielkich obciążeń i wąskich przejść. Cechą charakterystyczną układu jest też słaba stabilność kierunkowa – przy ruchu w linii prostej mogą wystąpić trudności w prowadzeniu. W zależności od zapotrzebowania i rodzaju warunków pracy plusem zestawu może być łatwość przechylania urządzenia.

Zestaw: cztery koła transportowe

Najczęściej stosowany i uznawany za najbardziej uniwersalny jest układ: cztery razy kółko do wózka transportowego, w tym dwa koła skrętne i dwa stałe o tej samej wysokości całkowitej. Zestaw daje dobrą stabilność w linii prostej oraz po łuku. Manewrowość jest na stosunkowo dobrym poziomie, ale taki układ nie sprawdza się w wąskich przejściach, czy korytarzach.

Jeżeli oczekujemy najbardziej zwinnego rozwiązania, to najlepszy będzie układ cztery razy koła transportowe skrętne o tej samej wielkości. Z powodzeniem można wykorzystywać go w wąskich korytarzach. Urządzenia wyposażone w taki zestaw można bardzo łatwo przesuwać we wszystkich kierunkach, ale przy ruchu w linii prostej mogą występować problemy – cechą tego układu jest słaba stabilność kierunkowa.

Gwarancję dobrej stabilności w linii prostej dają koła stałe – dwa mniejsze i dwa o większej średnicy. Jest to rozwiązanie o dobrej manewrowości, ułatwia także przechylanie konstrukcji. Często traktowane jest także jako tańsza, ale solidna alternatywa.

W podobnej konfiguracji można połączyć również koła transportowe skrętne i stałe, przy czym stałe będą miały większą średnicę. Uzyskamy dzięki temu dobrą stabilność w linii prostej i dodatkowo bardzo łatwą manewrowość. Taki układ sprawdzi się najlepiej na równym podłożu. Wszelkie przeszkody mogą stwarzać ryzyko wywrotu wózka.

Zestaw: cztery koła transportowe skrętne + dwa stałe

W szczególnych przypadkach najlepiej sprawdzają się zestawy złożone z sześciu kół, w tym czterech skrętnych i dwóch stałych. Takie rozwiązania tworzy się z myślą o bardzo ciężkich załadunkach, do których transportu wymagana jest dobra manewrowość. Taki układ sprawdza się bardzo dobrze m.in. w długich korytarzach.

Zastanawiasz się, jaki skonfigurować zestawy kołowe? Zapraszamy do kontaktu, nasi doradcy podpowiedzą Ci najkorzystniejsze rozwiązanie!

Podziel się tym postem

Czytaj więcej

Shopping Cart
Scroll to Top