Kółka do wózków w przemyśle spożywczym

Każda branża charakteryzuje się specyficznymi wymaganiami. Na ostateczny sukces produkcji składają się wszystkie czynniki, nawet te pozornie mniej istotne. W przemyśle takim pozornym – bo stosunkowo niewielkim – elementem są kółka transportowe. W rzeczywistości to od nich zależy prawidłowe przemieszczanie materiałów i produktów, stabilne magazynowanie, a także bezpieczeństwo pracowników i przechowywanych rzeczy.

Jedną z bardziej wymagających pod każdym względem branż jest przemysł spożywczy. Z jednej strony musi charakteryzować się ponadprzeciętną higienicznością, z drugiej wykorzystywane komponenty muszą wytrzymywać skrajne temperatury, kontakt z różnymi substancjami i nierzadko bardzo duże obciążenia. Dlatego tak ważne jest, aby montować odpowiednie kółka do wózków, których konstrukcja i materiał zapewnią sprawną i bezpieczną pracę.

Wytrzymałe koła transportowe, czyli specyficzne wymagania branży spożywczej

Zawsze zamawiając zestawy kołowe, należy pamiętać o możliwym maksymalnym obciążeniu i przemysł spożywczy nie jest w tym przypadku wyjątkowy. Na podstawie rodzaju i ilości transportowanych produktów, a także ciężaru własnego wózka, należy obliczyć nośność. Informacje jak to zrobić znajdują się w naszym poprzednim wpisie: Nośność koła do wózka jako najważniejszy parametr.

Bardziej specyficznym dla branży spożywczej parametrem jest skrajna temperatura. Koła przemysłowe piekarnicze muszą być odporne na wysokie wartości natomiast np. w masarniach, mleczarniach, czy przy produkcji surówek konieczna jest odporność nawet na poziomie -400 C. Często zestawy pracują w całym przedziale temperaturowym od skrajnie niskich do skrajnie wysokich wartości.

W niektórych przypadkach koła transportowe narażone są na wilgotność, która może wywoływać korozję. Aby temu zapobiec, należy wybierać zestawy wykonane z odpornych materiałów np. stali nierdzewnej. Dzięki temu będą one znacznie trwalsze i bardziej wytrzymałe, przez co posłużą bezawaryjnie przez długie lata.

Mówiąc o produkcji spożywczej, nie można pominąć szczególnej higieny, jaka jest niezbędna podczas produkcji i przechowywania. Restrykcyjne przepisy dotyczą także zestawów kołowych. Wszelkie zanieczyszczenia mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia konsumentów, co oczywiście jest niedopuszczalne. Ważne jest także, aby wszystkie elementy, w tym bieżnik i obudowa, wykonane były z odpornych na panujące warunki materiałów, niewchodzących w reakcje np. z chemikaliami stosowanymi na etapie produkcji spożywczej.

Koła przemysłowe ze stali nierdzewnej

Kółko do wózka wykonane ze stali nierdzewnej jest przystosowane do najtrudniejszych warunków. Jest odporne zarówno na różnego rodzaju chemikalia, warunki atmosferyczne w tym wilgotność, a także na uszkodzenia mechaniczne. Właśnie dlatego widelce oraz łożyska ze stali wykorzystywane są w zestawach przeznaczonych dla branży spożywczej.

Takie koła przemysłowe mogą pracować w zakresie temperatur od -400 C aż do +800 C. Świetnie sprawdzają się w produkcji spożywczej np. mięsnej czy wędliniarskiej. Co ważne, są odporne nawet na działanie ognia.

Elementy wykonane ze stali nierdzewnej wytrzymują także kontakt z kwasami i chlorem. Dodatkowym atutem jest wysoka nośność materiału, dlatego koła obrotowe do dużych obciążeń zazwyczaj są częściowo z niego zbudowane.

Kółka do wózków transportowych poliamidowe

Ponadprzeciętnymi parametrami wyróżniają się także poliamidowe kółka do wózków transportowych z włóknem szklanym. Często mówi się o nich, że są to rozwiązania do zadań specjalnych – są odporne na bardzo wysokie temperatury, nawet 1800 C! Dzięki temu mogą być bezpiecznie stosowane w miejscach, w których wypiekane jest pieczywo i wyroby cukiernicze.

Stosowane są także poliamidowe kółka obrotowe z hamulcem, które ułatwiają obsługę i usprawniają pracę. 

W naszym sklepie internetowym można dobrać zestawy składające się z elementów odpowiadających nawet bardzo specyficznym wymaganiom. Zachęcamy do samodzielnego wyszukiwania kół lub do bezpośredniego kontaktu z naszymi doradcami, którzy z przyjemnością odpowiedzą na pytania oraz pomogą w wyborze zestawów.

Podziel się tym postem

Czytaj więcej

Shopping Cart
Scroll to Top