Czym charakteryzują się kółka obrotowe?

Zestawy kołowe często składają się z różnych typów elementów. Popularne są układy łączące koła obrotowe (skrętne) i stałe. Mogą różnić się między sobą rozmiarem oraz dodatkowymi elementami, takimi jak hamulce. Zestawy dobierane są tak, aby odpowiadały konkretnym oczekiwaniom użytkowników, ale najpopularniejszy jest układ: dwa koła skrętne + dwa stałe o tej samej wysokości całkowitej.

Kółka obrotowe umożliwiają sterowanie, natomiast stałe zapewniają stabilność. Oznacza to, że kierunek jazdy nadają koła skrętne. Podczas użytkowania ważne jest, aby nie przesuwać kół stałych w poprzek kierunku jazdy, może to doprowadzić do uszkodzeń.

Kółka obrotowe – właściwości

Najważniejszą cechą charakteryzującą kółka obrotowe jest umożliwienie użytkownikom łatwej zmiany kierunku jady wózka, nawet z ciężkim załadunkiem (należy dostosować rodzaj kół do całkowitego obciążenia). Dzięki kołom skrętnym wózek lub inne urządzenie może przemieszczać się w dowolną stronę – za pomocą systemu sterowania lub ludzkiej siły.

Koła obrotowe mają możliwość obrotu o 360 stopni w szybki i płynny sposób. Obracanie jest możliwe dzięki bieżni, czyli cylindrycznej części obrotowej, utrzymywanej zazwyczaj przez sworzeń, czyli walec (np. śruba lub nit). Łączenia zabezpieczone są nakrętkami.

Jeżeli potrzebny jest bardzo zwinny zestaw, to najlepszym rozwiązaniem może być zastosowanie czterech kół skrętnych o tej samej wysokości całkowitej. Taki układ jest zwrotny i sprawdza się np. w przestrzeniach zdominowanych przez wąskie korytarze. Trzeba jednak pamiętać, że brak kół stałych w zestawie obniża stabilność kierunkową.

Kółka obrotowe z hamulcem

Dla bezpieczeństwa zarówno kółka obrotowe, jak i stałe mogą być wyposażone w hamulce. Unieruchomienie zapobiega sytuacjom, w których wózek mógłby się staczać sam. Producenci przestrzegają jednak przed stosowaniem hamulców na powierzchniach pochyłych – wózek, szczególnie z załadunkiem, powinien być pozostawiany na równym podłożu.

Kółka obrotowe do dużych obciążeń

Zastosowanie kół obrotowych nie zmniejsza maksymalnego dopuszczalnego obciążenia zestawu. Obecnie dostępne są zarówno stałe, jak i skrętne koła o tak samo wysokiej nośności dynamicznej i toczonej. Dzięki temu możliwe jest wygodne manewrowanie wózkiem z nawet bardzo ciężkim załadunkiem.

Koła obrotowe do dużych obciążeń mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Bieżnik zazwyczaj produkowany jest z wytrzymałego poliamidu lub poliuretanu. Dla dużych obciążeń preferowane są łożyska kulkowe, ułatwiające pracę wózka dzięki bardzo dobrym właściwościom jezdnym i niskiemu oporowi rozruchu i toczenia. Możliwe jest także zastosowanie podwójnego łożyska kulkowego. W przypadku pracy zestawu w trudnych warunkach zalecany jest wybór stali nierdzewnej, o ponadprzeciętnie wysokiej odporności.

Dla sprzętu wymagającego bardzo dużej nośności, a jednocześnie dobrej manewrowości stosuje się rolki o układzie cztery kółka obrotowe i dwa stałe wykonane z poliamidu. Stosuje się je np. do częstych transportów bardzo długimi korytarzami.

Gdzie wykorzystywane się kółka obrotowe?

Zastosowanie kół skrętnych jest popularne w wielu gałęziach przemysłu, transporcie czy meblarstwie. Nadają się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest zwinność, ale także wysoka nośność. Dostępne są obrotowe koła do wózków przemysłowych, do dużych obciążeń, a także specjalistyczne wykorzystywane np. do łóżek szpitalnych.

Praktycznie w przypadku wszystkich urządzeń mobilnych – od aparatury medycznej, po wyposażenie działów produkcyjnych – również stosowane są kółka obrotowe (przynajmniej dwa w układzie). W niektórych przypadkach, jak np. rusztowanie, szczególnie ważne jest, aby koła wyposażone były w hamulec. Dzięki temu podczas pracy, platformy są nieruchome.

Jakie kółka do wózka wybrać?

Wybierając odpowiedni zestaw kołowy, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników. Przede wszystkim zestawy powinny być dobierane pod kątem ciężaru ładunku, ale nie mniej ważny jest stan podłoża, ochrona podłogi oraz miejsce pracy. Zachęcamy do samodzielnego przeglądania katalogów produktowych, ale w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi. Wspólnie dobierzemy koła, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Podziel się tym postem

Czytaj więcej

Shopping Cart
Scroll to Top