Koła transportowe – kiedy wybrać model z hamulcem?

Zdecydowana większość modeli kół dostępna jest w wersji z hamulcem lub bez. W zależności od przeznaczenia elementy konfiguruje się w różnych zestawach – tak, aby spełniały oczekiwania użytkowników i ułatwiały transport wózków, kontenerów, mebli, czy różnego rodzaju urządzeń.
Dostajemy dużo zapytań o kółka obrotowe z hamulcem m.in. o to, czym się charakteryzują, kiedy można je stosować, a kiedy lepiej postawić na blokady. Odpowiedzi na te pytania, znajdziesz w poniższym tekście.

Kółka obrotowe z hamulcem

Rozróżniamy koła z hamulcem, koła wyposażone w blokadę całkowitą lub kierunkową, a także wersje bez dodatkowych zabezpieczeń. Wybór modelu wpływa na możliwość kontrolowania ruchomości kół, a tym samym mobilności wyposażonego w nie sprzętu. Elementy zabezpieczające różnią się pomiędzy sobą funkcjonalnością, dlatego powinny być dobierane do konkretnych potrzeb, z myślą o ich ostatecznym przeznaczeniu.

Koła do wózka z hamulcem

Hamulec służy do tego, aby zapobiegać obracaniu się koła, prowadząc do unieruchomienia wózka lub innego, mobilnego sprzętu. Ruchomość kontroluje się stopą (hamulce wyposażone są w pedały), co jest łatwe w obsłudze i wygodne dla użytkowników. Kółka obrotowe z hamulcem pozwalają zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, szczególnie kiedy wózek lub kontener załadowane są po brzegi. Należy jednak pamiętać, że hamulce nie stanowią zabezpieczenia na rampach i na powierzchniach pochyłych. Mogą być wykorzystywane wyłącznie na płaskim podłożu, dlatego proces załadunku i rozładunku powinien być przeprowadzany w miejscach spełniających te kryteria.

Koła do wózka z blokadą stałą

Koła transportowe wyposażone w blokadę stałą służą do wstrzymania ruchu kierunkowego (koła nie obracają się wokół własnej osi) oraz zablokowania obrotu (unieruchomienie mobilnego urządzenia). Zabezpieczenie ułatwia zatrzymanie wózka, ale podobnie jak w przypadku hamulców należy zachować szczególną ostrożność – nie wolno pozostawiać zablokowanych kół na powierzchniach pochyłych.

Koła do wózka z blokadą kierunkową

Blokada kierunkowa, w przeciwności do dwóch opisanych wyżej opcji, nie służy do zatrzymania mobilnego urządzenia. Jej zadaniem jest umożliwienie jazdy, ale wyłącznie w jednym kierunku. Koła transportowe nie obracają się, ale mogą toczyć się w linii prostej.

Jak konfigurować kółka obrotowe

Kółka obrotowe i stałe (z zabezpieczeniami lub bez) mogą być stosowane w różnych konfiguracjach w zależności od przeznaczenia. Układ determinuje nie tylko sposób poruszania się, ale także możliwe sposoby wykorzystania systemów zabezpieczających lub unieruchamiających.

2 kółka obrotowe + 2 kółka stałe

Połączenie dwóch kół stałych i dwóch kół skrętnych z blokadą całkowitą umożliwia unieruchomienie pustego lub załadowanego wózka na powierzchni płaskiej (nachylenie terenu nie powinno przekraczać 2%). W przypadku pozostawienia sprzętu na zewnątrz należy także zwrócić uwagę na czynniki atmosferyczne, szczególnie wiatr. Silny podmuch może skutkować uruchomieniem pojazdu pomimo blokady.

2 kółka stałe + 2 kółka obrotowe z hamulcem

Kombinacja czterech kół, dwóch stałych i dwóch skrętnych z hamulcem, umożliwia pozostawienie pustego lub załadowanego wózka na powierzchni płaskiej (maksymalne nachylenie 5%). W tym przypadku zabezpieczenie jest na tyle trwałe, że można z powodzeniem stosować je na zewnątrz, nawet w wietrzny dzień. Należy jednak pamiętać, że kółka obrotowe z hamulcem zapobiegają stoczeniu się pojazdu, ale nie jego ewentualnemu przewróceniu.

Kiedy warto kupić koła do wózka z hamulcem?

Koła z hamulcami lub blokadami mogą być wykorzystywane niemal wszędzie. Montuje się je w wózkach transportowych, kontenerach, platformach, a także meblach, czy różnego rodzaju sprzęcie medycznym i rehabilitacyjnym. Czasami ich zadaniem jest tylko poprawa komfortu użytkowania, ale w wielu przypadkach są konieczne ze względu na bezpieczeństwo.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz wiele modeli z blokadami i hamulcami w różnych 
wersjach m.in. hamulcem spawanym, z plastikowym pedałem, czy z otworem na śrubę. Zachęcamy do samodzielnego przeglądania interesujących serii kół, ale także do zadawania pytań poprzez formularz kontaktowy lub telefonicznie.

Więcej informacji na temat doboru odpowiednich zestawów znajdziesz w naszych pozostałych wpisach blogowych.

Podziel się tym postem

Czytaj więcej

Shopping Cart
Scroll to Top