Koła transportowe – kiedy wybrać model z hamulcem?

Zdecydowana większość modeli kół dostępna jest w wersji z hamulcem lub bez. W zależności od przeznaczenia elementy konfiguruje się w różnych zestawach – tak, aby spełniały oczekiwania użytkowników i ułatwiały transport wózków, kontenerów, mebli, czy różnego rodzaju urządzeń.
Dostajemy dużo zapytań o kółka obrotowe z hamulcem m.in. o to, czym się charakteryzują, kiedy można je stosować, a kiedy lepiej postawić na blokady. Odpowiedzi na te pytania, znajdziesz w poniższym tekście.

Kółka obrotowe z hamulcem

Rozróżniamy koła z hamulcem, koła wyposażone w blokadę całkowitą lub kierunkową, a także wersje bez dodatkowych zabezpieczeń. Wybór modelu wpływa na możliwość kontrolowania ruchomości kół, a tym samym mobilności wyposażonego w nie sprzętu. Elementy zabezpieczające różnią się pomiędzy sobą funkcjonalnością, dlatego powinny być dobierane do konkretnych potrzeb, z myślą o ich ostatecznym przeznaczeniu.

Koła do wózka z hamulcem

Hamulec służy do tego, aby zapobiegać obracaniu się koła, prowadząc do unieruchomienia wózka lub innego, mobilnego sprzętu. Ruchomość kontroluje się stopą (hamulce wyposażone są w pedały), co jest łatwe w obsłudze i wygodne dla użytkowników. Kółka obrotowe z hamulcem pozwalają zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom, szczególnie kiedy wózek lub kontener załadowane są po brzegi. Należy jednak pamiętać, że hamulce nie stanowią zabezpieczenia na rampach i na powierzchniach pochyłych. Mogą być wykorzystywane wyłącznie na płaskim podłożu, dlatego proces załadunku i rozładunku powinien być przeprowadzany w miejscach spełniających te kryteria.

Koła do wózka z blokadą stałą

Koła transportowe wyposażone w blokadę stałą służą do wstrzymania ruchu kierunkowego (koła nie obracają się wokół własnej osi) oraz zablokowania obrotu (unieruchomienie mobilnego urządzenia). Zabezpieczenie ułatwia zatrzymanie wózka, ale podobnie jak w przypadku hamulców należy zachować szczególną ostrożność – nie wolno pozostawiać zablokowanych kół na powierzchniach pochyłych.

Koła do wózka z blokadą kierunkową

Blokada kierunkowa, w przeciwności do dwóch opisanych wyżej opcji, nie służy do zatrzymania mobilnego urządzenia. Jej zadaniem jest umożliwienie jazdy, ale wyłącznie w jednym kierunku. Koła transportowe nie obracają się, ale mogą toczyć się w linii prostej.

Jak konfigurować kółka obrotowe

Kółka obrotowe i stałe (z zabezpieczeniami lub bez) mogą być stosowane w różnych konfiguracjach w zależności od przeznaczenia. Układ determinuje nie tylko sposób poruszania się, ale także możliwe sposoby wykorzystania systemów zabezpieczających lub unieruchamiających.

2 kółka obrotowe + 2 kółka stałe

Połączenie dwóch kół stałych i dwóch kół skrętnych z blokadą całkowitą umożliwia unieruchomienie pustego lub załadowanego wózka na powierzchni płaskiej (nachylenie terenu nie powinno przekraczać 2%). W przypadku pozostawienia sprzętu na zewnątrz należy także zwrócić uwagę na czynniki atmosferyczne, szczególnie wiatr. Silny podmuch może skutkować uruchomieniem pojazdu pomimo blokady.

2 kółka stałe + 2 kółka obrotowe z hamulcem

Kombinacja czterech kół, dwóch stałych i dwóch skrętnych z hamulcem, umożliwia pozostawienie pustego lub załadowanego wózka na powierzchni płaskiej (maksymalne nachylenie 5%). W tym przypadku zabezpieczenie jest na tyle trwałe, że można z powodzeniem stosować je na zewnątrz, nawet w wietrzny dzień. Należy jednak pamiętać, że kółka obrotowe z hamulcem zapobiegają stoczeniu się pojazdu, ale nie jego ewentualnemu przewróceniu.

Kiedy warto kupić koła do wózka z hamulcem?

Koła z hamulcami lub blokadami mogą być wykorzystywane niemal wszędzie. Montuje się je w wózkach transportowych, kontenerach, platformach, a także meblach, czy różnego rodzaju sprzęcie medycznym i rehabilitacyjnym. Czasami ich zadaniem jest tylko poprawa komfortu użytkowania, ale w wielu przypadkach są konieczne ze względu na bezpieczeństwo.

W naszym sklepie internetowym znajdziesz wiele modeli z blokadami i hamulcami w różnych 
wersjach m.in. hamulcem spawanym, z plastikowym pedałem, czy z otworem na śrubę. Zachęcamy do samodzielnego przeglądania interesujących serii kół, ale także do zadawania pytań poprzez formularz kontaktowy lub telefonicznie.

Więcej informacji na temat doboru odpowiednich zestawów znajdziesz w naszych pozostałych wpisach blogowych.

Podziel się tym postem

Sprawdź również

zestawy kołowe do wózków

Zestawy kołowe odporne na skrajne temperatury

Podczas wyboru odpowiednich zestawów kołowych należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak nośność, rodzaj powierzchni oraz środowisko pracy, w tym zakres temperatury. Jest to szczególnie

Shopping Cart